1397/07/24

نگرش به زمان

داستان زمان:
جالب است بدانیم تاخیر قطارها در هند تا ۲۴ ساعت کاملا عادی است و مردم این کشور اعتراضی به این میزان تاخیر ندارند و اساسا حسی نسبت به این تاخیر طولانی ندارند. درصورتیکه در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته اروپایی خصوصا شمال اروپا، آمریکای شمالی و ژاپن تاخیر ترن‌ها در حدود ثانیه است.تاخیر در زمان حرکت ترن‌ها مسئولان کشورهای توسعه یافته را وادار به عذرخواهی از مردم می‌کند . در یکی از روزهای زمستانی برای دریافت مطالبات مالی شرکت مجبور شدم شخصا به دفتر کارفرما بروم و دستمزد کارهای ساختمانی انجام شده را مطالبه کنم. طبق قرار ساعت ۱۱ صبح پشت درب دفتر مدیرعامل کارفرما به انتظار نشستم تا منشی ایشان شروع جلسه را اعلام کنند. تا ساعت ۵ بعدازظهر که دییگر هوا تاریک شده بود چشم به راه بودم و شرایط بی انضباطی حاکم را تحمل کردم. هوا تاریک شده بود و استرس نزدیکی شب عید نوروز و نیاز کارگران به پول من را اذیت می کرد. دراین حال و هوا که بودم مدیر عامل شرکت کارفرما که برای وضو گرفتن از اتاقش بیرون آمده بود با دیدن من شروع کرد به پرخاش و بلند بلند اعتراض کردن که چرا تا این موقع منتطر مانده ام. وقتی به ایشان گفتم که مطابق قرار قبلی بنده از ساعت ۱۱ تا الان ۶ ساعت از زمانم تلف شده و به جای عذرخواهی طلبکار هم هستید شروع کرد به غرغر کردن و با صدای بلند صحبت کردن و رفت برای وضو گرفتن و اقامه نماز. خلاصه اینکه بعد از نماز بحث ما به سمت ارزش وقت و زمان کشیده شد و اینکه این همه تاخیر از جانب مدیر یک شرکت معتبر با مدیریت فردی در حال بازنشستگی واقعا شرم آور است. آن جلسه به نتیجه نرسیدم چون من هرچه بیشتر تلاش کردم به آن مدیر با سی سال سابقه کار توضیح بدهم که دقایق ما طلایی و ارزشمند هستند کمتر نتیجه گرفتم.
تاخیر در برگزاری جلسات در سطح مدیران را در ایران مقایسه کنید با کشورهای پیشرفته. شما مجبورید در برخی مواقع ساعت‌ها تحمل کنید و نسبت به تاخیر بوجود آمده شکایتی نداشته باشید. چطور ممکن است در کشوری چون ژاپن تاخیر در تحویل پروژزه‌ها از جانب پیمانکار منجر به خودکشی پیمانکار گردد؟ شاید در نگاه اول پیمانکاران پروژه های ژاپنی افراد ضعیفی به نظر برسند که دست به خودکشی می زنند ولی در واقع آنها متوجه هستند که این تاخیرات در تحویل پروژه باعث بی اعتباری و نابودی آنها خواهد شد و این یک لکه ننگ در پرونده شان است و هرگز مورد اعتماد کارفرمایان نخواهند بود. حساسیت به زمان در کشورهای مختلف ، کاملا متفاوت است. در کشور گینه نو مردم دو روز متوالی کار نمی‌کنند یعنی یا روزهای زوج کار می کنند و یا روزهای فردو در بخش‌هایی در جنوب آفریقا هفته‌ای ۲٫۵ روز کار کفایت می کند.
روانکاو اجتماعی رابرت لوین وقت زیادی را برای تجزیه و تحلیل نحوه برخورد کشورها با زمان داشته که البته شاید نتیجه تحقیقات برای ما ناراحت‌کننده باشد.تحقیقات او نشان می‌دهد کشورهای ثروتمند آمریکای شمالی و اروپای شمالی و صنعتی آسیایی مثل ژاپن برای زمان حساسیت فوق‌العاده‌ای دارند. کمترین اهمیت به زمان در کشورهای آمریکای جنوبی و خاورمیانه است.
نتیجه اینکه : افراد فوق موفق و کشورهای ثروتمند نسبت به زمان و مدیریت زمان اهمیت بیشتری قائل هستند.پس برای موفقیت باید زمان را ارج نهیم.

نگرش به زمان

نگرش به زمان

عذرخواهی برای ۲۰ ثانیه
این خبر در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۷ در اخبار جهان پخش شد :یک شرکت راه آهن در ژاپن به دلیل اینکه یکی از قطارهایش ۲۰ ثانیه زودتر از زمان مقرر حرکت کرده ، از مسافران عذرخواهی کرد.مدیران مسیر توکیو به شهر “تسوکوبا” شرکت “تسوکوبا اکسپرس” می‌گویند آنها “از صمیم قلب بابت مشکلاتی که برای مسافران پیش آمده” عذرخواهی می‌کنند.در بیانیه این شرکت که در وبسایت آن منتشر شده، آمده که قطاری که قرار بوده ساعت ۹ و ۴۴ دقیقه و ۴۰ ثانیه صبح به وقت محلی حرکت کند، ساعت ۹ و ۴۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه صبح به راه افتاده است.بر اساس بیانیه شرکت دلیل این اشتباه این بوده که کارکنان قطار جدول برنامه قطار را کنترل نکرده بودند.
در این بیانیه از قول راننده قطار آمده: “بعد از باز شدن در قطار مسافران سوار شدند و من درهای قطار را بدون اینکه زمان دقیق حرکت را کنترل کنم بستم.”
عذرخواهی این شرکت برای ۲۰ ثانیه با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی هم همراه بوده است.قطار اکسپرس تسوکوبا، ظرف ۴۵ دقیقه مسافران را از “آکیهابارا” در شرق توکیو به “تسوکوبا” می‌رساند.در ژاپن به ندرت پیش می‌آید که قطارها سر وقت حرکت نکنند و سیستم حمل و نقل ریلی این کشور یکی از مطمئن‌ترین و منظم‌ترین شبکه‌های حمل‌ونقل جهان است.مسیر این قطار یکی از شلوغ‌ترین و پر رفت و آمدترین خطوط راه آهن ژاپن است و سالانه حدود ۱۵۰ میلیون مسافر را جا به جا می‌کند.
عامل موثر در بروز تمایز افراد و ملت‌ها تفاوت در نگرش یا مدل‌های ذهنی است. فرهنگ و اقتصاد نیز تاثیر زیادی بر حساسیت زمانی ملل مختلف دارد.

تمامی حقوق این سایت متعلق به فرزاد عالی‌نسب می‌باشد. این سایت در زمینه آموزش بهبود فردی و تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.