1397/08/24

دو تکنیک ایتالیایی مدیریت زمان

مدیریت زمان دارای تکنیک‌های زیادی می باشد. من فرزاد عالی نسب با آموزش دو تکنیک مهم و کاربردی مدیریت زمان به شما کمک می‌کنم تا بتوانید با صرف کم‌ترین انرژی در زمان مناسب علاوه بر اتمام کارهای خود در پایان روز وقت اضافه نیز داشته باشید.

تکنیک 80/20:

پارتو اقتصاددان ایتالیایی در سال 1906 میلادی با بررسی‌هایی که انجام داد متوجه شد 80 درصد زمین‌ها در اختیار 20 درصد مردم ایتالیا است. این به این معنی بود که توزیع ثروت در کشورش از الگوی 80/20 پیروی می‌کند.

اصل پارتو از لحاظ ریاضی مطابق توزیع  ” قانون توان ” می‌باشد و بسیاری از پدیده‌های طبیعی و اجتماعی نیز از این توزیع پیروی می‌کنند.

در مدیریت زمان  نیز 20 درصد کارها و فعالیت‌ها 80 درصد نتایج را رقم می‌زنند و به‌عبارتی 80 درصد نتایج حاصل 20 درصد کارها می‌باشد.

روش استفاده از تکنیک 80/20

شناسایی نتایج و اهداف مهم و کلیدی در زندگی و کسب‌وکار

یادداشت کردن فعالیت ها

اولویت‌بندی فعالیت‌ها به ترتیب اهمیت

انجام 20 درصد فعالیت‌های اولویت‌بندی شده

در صورت اتمام 20درصد کارهای مهم ، به 80 درصد باقی‌مانده بپردازید.

نکته مهم این است که از تهیه لیست فعالیت‌های بلند و طولانی پرهیز کنید. به نظر می‌رسد تعداد فعالیت‌های روزانه در حدود پنج کار ایده‌ال می‌باشد.

تکنیک پومودورو:

ساختار جسمی و ذهنی انسان طوری طراحی شده‌است که تمرکز بر فعالیت طولانی مدت و پیوسته و بدون استراحت نتایج فوق‌العاده‌ای به همراه نخواهد داشت.

ایده پومودورو (گوجه فرنگی) توسط دانشمند ایتالیایی به نام فرانچسکو سیریلو برای اولین بار ارائه شد.او از یک تایمر مکانیکی به شکل گوجه فرنگی استفاده کرد تا نشان دهد برای انجام کارها در آن مدت باید تمام تمرکز و انرژی خود را معطوف همان یک فعالیت خاص کرد و از انجام کارهای دیگر که مزاحم انجام فعالیت مدنظر می‌باشند به‌طور جدی خودداری کرد.

سپس بعد از اتمام فعالیت به استراحت پرداخت و دوباره شروع به انجام فعالیت جدید نمود و در صورتی که فعالیت اولیه نیاز به ادامه داشته باشد مجددا ادامه یابد.

با این روش ذهن شما در زمان انجام فعالیت کاملا بر روی همان یک فعالیت متمرکز خواهد بود و به‌این ترتیب شما باصرف انرژی کمتر و در زمان مناسب فعالیت‌های خود را به پایان خواهید رساند.

روش کار با استفاده از یک زمان‌سنج:

فعالیت مهم که از تکنیک 80/20 مشخص شده را در نظر بگیرید

زمان انجام را 25 دقیقه بر روی زمان سنج تنظیم کنید.هر 25دقیقه یک پومودورو محسوب می‌شود.

فعالیت خود را با تمرکز تمام شروع کنید

5 دقیق به خودتان استراحت دهید و سپس شروع به کار کنید

فعالیت خود را تا 3 مرحله به همین ترتیب و شکل ادامه دهید( 25دقیقه انجام کار و 5دقیقه استراحت)

در صورتی‌که بعد از 3پومودورو ،فعالیت به اتمام نرسید در مرحله چهارم انجام کار به خودتان 15 دقیقه استراحت بدهید.

مدیریت زمان

مدیریت زمان

 نکته مهم این است‌که در حین انجام فعالیت تمام وسایل و شرایط حواس پرت کن(مثل موبایل و …) را از خود دور کنید.

در پایان یادآوری می‌کنم در صورت استفاده از این دو روش ساده و کاربردی مدیریت زمانمی‌توانید از انجام فعالیت‌های خود لذت ببرید و تمامی کارهای‌تان را به موقع به اتمام برسانید و با وقت اضافه‌ای که به‌دست می‌آورید به علایق خودتان نیز بپردازید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به فرزاد عالی‌نسب می‌باشد. این سایت در زمینه آموزش بهبود فردی و تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.