1397/07/24

هفت دلیل اهمال کاری در کارها

اهمال کاری یا تعلل در انجام کارها و وظایف یکی از تلف کننده‌های زمان محسوب می‌شود. از نظر فروید انسانها به جای اینکه به اثرات بلندمدت تصمیم‌ها و رفتارهای خود فکر کنند، به صورت کاملاً غریزی ترجیح می‌دهند رفتارهای لذت آفرین را انجام داده و از رفتارهای رنج آور دوری کنند.با اطلاع از اینکه خسارت اهمال کاری و تعلل ورزیدن بسیار زیاد است، ‌طبیعی است اگر بپرسیم «چرا این کار را می‌کنیم؟» بسیاری از ما    دلایلی احساسی برای این کار داریم

اهمال کاری

اهمال کاری

۱-برای فرار از کارها

با پر کردن لحظات موجود از کارهای جزئی می‌توانیم از انجام کارهایی که می‌دانیم مهم اما خیلی بزرگ هستند، فرار کنیم. برای مثال، فردی که مدیر یک بخش است، باید یک گزارش فصل آماده کند. او به کاری که در پیش دارد، نگاه می‌کند و می‌گوید: «اگر این کار جدید را آغاز کنم،‌ مجبور می‌شوم کارم را زود به ‌زود قطع کنم». بنابراین خود را قانع می‌کند و گزارش را روز دیگری آماده می‌کند تا مطمئن باشد مزاحمتی در کار وجود نخواهد داشت و بقیه روز خود را به نوشتن یادداشت‌های بی‌معنی، ‌پاسخگویی به تماس‌های تلفنی،‌گپ زدن با همکاران و نوشتن نامه‌های روزمره مشغول می‌شود. او خسته- اما خرسند و راضی- به خانه می‌رود. او امروز کارهای زیادی انجام داده است! در حالی که مهلت ارائه گزارش به پایان خود نزدیک می‌شود،‌ او که در یک برنامه آموزشی کار می‌کند، اوقات شب و تعطیلات آخر هفته را به نوشتن گزارش اختصاص می‌دهد و شکایت می‌کند که کارهای زیادی بر سر او ریخته است. حتی در این حالت نیز ارسال گزارش با تاخیر یک هفته‌ای انجام می‌شود.

۲-فرار از یک کار ناخوشایند

همه ما کارهای مهم اما ناخوشایند برای انجام دادن داریم. اگر یک کار ناخوشایند و یک کار خوشایند به ما پیشنهاد شود، همه ما کار خوشایند را انتخاب می‌کنیم.

۳-بهانه‌ای برای کار ضعیف

بهانه تراشی یکی از بزرگ‌ترین موارد اهمال کاری و تاخیر در کار است: اگر وقت بیشتری داشتم، کار را بهتر انجام می‌دادم. تهی‌تر از این بهانه وجود ندارد. وقت محدود است، کار محدودیت ندارد. بنابراین همیشه باید گزینه ما این باشد که برای انجام کارهایی که اولویت بیشتری دارند، وقت کافی اختصاص دهیم.

۴-برای جلب ترحم و دلسوزی

می‌بینی چقدر سخت در تلاش هستم؟»، ‌شعار جنگی شخص تنبل است. معنی واقعی آن چنین است: «کاری را که انجام داده‌ام، کوچک نبین». فلانی‌که پر کار به نظر می‌رسید، حاصل کارش فقط یک گزارش ناقص بود که آن را با یک هفته تاخیر به رئیس خود داد. دانش‌آموز مضطرب از آموزگار خواهش می‌کند مهلت او را بیشتر کند… و ما باید برای این قربانیان بخت‌برگشته شرایط، احساس دلسوزی کنیم!

۵-برای وادار کردن شخص دیگر به انجام کار

واگذار کردن کار به دیگری، مسلما اشکالی ندارد؛ اما راه‌های آسان‌تر، سریع‌تر و مستقیم‌تر این است که نزد شخص دیگری از زیادی کار ننالیم. این رفتار خودخواهانه، وقت همه را تلف می‌کند.

۶-برای محافظت از تصویر ضعیف از خود

تصویر ضعیفی که از خود داریم، همراه با ترس ناشی از شکست یا موفقیت، علل دیگری برای اهمال کاری و تنبلی هستند. با تراشیدن بهانه برای انجام ندادن کار، از اضطراب و درد شکست دوری می‌گزینید. هم‌زمان ممکن است از موفقیت و هر مشکلی که ممکن است با آن همراه باشد، اجتناب کنید. شما می‌توانید همچنان همان تنبل قبلی باشید و با همه بیچارگی‌ها، بدشانسی‌ها و نومیدی‌هایی که در گذشته داشته‌اید، سر کنید. همه این‌ها را به یکی از بزرگ‌ترین علل تنبلی و انجام ندادن کارها بیفزایید!

۷-اجتناب از تغییر

شما در حالی که خسته، انتقادگر، بی‌تصمیم و بدون دستاورد هستید، زندگی خود را می‌گذرانید و بهترین بخش آن این است که به خاطر ناکامی‌های خود، همه کس و همه چیز را سرزنش می‌کنید؛ جز خودتان. راه آسان را درپیش گرفتن نیاز به تغییر را از بین می برد و اهمال کاری به قوت خود باقی می ماند.

 اهمال کاری آگاهانه

در دنیای پرشتاب امروز که تسریع در انجام کارها یک مزیت بزرگ و رقابتی محسوب می‌شود، شاید صحبت از اهمال‌کاری خودخواسته، قدری عجیب باشد؛ اما واقعیت این است که سرعت بخشیدن به انجام امور، همواره به نتایج بهتر منجر نمی‌شود. بلکه در بسیاری از مواقع، کاستن سرعت انجام کارها یا به تأخیر انداختن آنها، می‌تواند پیامدهای درخشان‌تری داشته باشد.منظور از این نوع اهمال‌کاری، به‌هیچ‌عنوان تنبلی و عدم فعالیت نیست. بلکه با تأخیری آگاهانه، این فرصت را برای خود ایجاد می‌کنید که بامطالعه‌ی بیشتر، زمان‌بندی مناسب‌تر و نگرش جدیدتر، به رشد و تکمیل دانش ، بینش و مهارت دست‌یابید تا بتوانید از زاویه جدیدی به مسائل نگاه کنید.گذر زمان، یکی از عوامل کلیدی در حل کردن بسیاری از مشکلات است. اهمال‌کاری آگاهانه ضمن ایجاد فاصله‌ با مسئله می‌تواند ذهن ناخودآگاه را برای حل مسئله فعال کند.یکی از پیامدهای خوب تأخیر، ایجاد فرصت لازم برای بروز ایده‌های جدید است.

تمامی حقوق این سایت متعلق به فرزاد عالی‌نسب می‌باشد. این سایت در زمینه آموزش بهبود فردی و تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.