1397/08/24

پنج نکته برای غلبه بر ترس از سخنرانی و لذت‌بخش کردن آن

ترس از سخنرانی امروزه به طور گسترده ای در مدیران دیده می شود.

آیا شما هم لذیذ‌ترین صبحانه روز سخنرانی‌تان را به‌‌خاطر استرس و ترس از سخنرانی و آبروریزی احتمالی از دست داده‌اید؟ من فرزاد عالی نسب تلاش می‌کنم با بیان پنج نکته و واقعیت در این خصوص به شما کمک کنم تا ترس خود را به هیجان تبدیل کنید و سخنرانی برایتان لذت‌بخش شود.
ترس از سخنرانی

ترس از سخنرانی

 

  • 1. شما تنها کسی نیستید که از صحبت و سخنرانی در جمع می‌ترسید
تحقیقات روانشناسان در این خصوص دال بر این است که نزدیک به 90% مردم از صحبت کردن در جمع دچار وحشت می‌شوند به‌گونه ای که دست و پای خود را گم می‌کنند و عرق سرد روی پیشانی شان می‌نشیند ، ضربان قلب بالا رفته و تنفس‌شان سریع تر شده و دستهایشان شروع به لرزیدن می‌کند. دیل کارنگی در کتاب آئین سخنرانی خود چنین می‌گوید : تقریبا 100% شرکت‌کنندگان در کلاس‌های آموزش سخنرانی من، دچار این ترس و وحشت عذاب‌آور می‌شوند. پس خیلی نگران نباشید این موضوع طبیعی است و عمومیت دارد.
  • 2. باور کنید بخشی از این ترس مفید است
سخنرانی در جمع عمل ناشناخته‌ای برای ذهن ما به حساب می‌آید و همان‌گونه که عوامل ناشناخته محیطی باعث ترس و اضطراب ما می‌شوند سخنرانی کردن در جمع نیز ما را مضطرب خواهد کرد. مطابق طبیعت آفرینش انسان ، عوامل ناشناخته باعث ترشح هورمون آدرنالین در بدن ما می‌شود تا ترس ما را کنترل نماید. ترشح این هورمون حیاتی باعث افزایش ضربان قلب و تنفس ما می‌شود و ما را آماده می‌کند تا وارد عمل شویم که البته این نشانه سلامتی بدن است. اگر این آمادگی‌های فیزیولوژیک را بتوان در حد معقول نگه داشت، آن وقت می‌توانید سریع‌تر فکر کنید، روان‌تر سخنرانی کنید و با تاکید بیشتر و هیجان بالاتری نسبت به شرایط عادی و همیشگی حرف بزنید.
  • 3. بسیاری از سخنرانان حرفه‌ای نیز ترس از سخنرانی دارند
بررسی‌های اخیر از سخنرانان بزرگ و حرفه‌ای دنیا نشان می‌دهد ترس از سخنرانی همچنان در آن‌ها زنده است و هربار که اقدام به سخنرانی در جمع نموده‌اند این ترس و هیجان ظاهر شده و خود را نشان می‌دهد. جالب است بدانید که 76% این سخنرانان به ترس از صحنه اعتراف کرده‌اند و آن عده‌ای که مدعی هستند چون “یخ” خونسرد هستند معمولا حرف‌هایشان هم مثل یخ بوده و فاقد هیجان لازم است و در نتیجه اثرگذاری لازم را نداشته و سخنرانی موفق و رضایت‌بخشی ارائه نکرده‌اند.
  • 4. به صحبت کردن در جمع عادت کنید
پروفسور رابینسون در کتاب ” مغز و ساختن ” می‌نویسد : ترس ناشی از عدم آگاهی و اعتماد به نفس است.
تنها راه غلبه بر این ناآگاهی و کمبود اعتماد به نفس، تمرین و تمرین و تمرین است. برای موفقیت در سخنرانی تمرین کنید تا با صحبت کردن در جمع‌های کوچک 10 تا 20 نفره به اعتماد به نفس لازم دست پیدا کنید و ماهیت سخنرانی در جمع برای ذهن‌تان کاملا آشکار گردد. با ایراد چند سخنرانی در جمع‌های کوچک متوجه خواهید شد که چه کار لذت‌بخشی در پیش‌رو دارید و به این ترتیب بر ترس و نگرانی خود غلبه خواهیدکرد و با اشتیاق و هیجان مثبت به استقبال سخنرانی خواهیدرفت.
  • 5. سعی نکنید خود را آرام کنید
از نظر فیزیولوژی بدن ما دارای دو سیستم متفاوت است: سیستم پیش‌برنده و سیستم بازدارنده که هریک از  این دو سیستم تاثیر کاملا متفاوتی بر روی ذهن ما خواهد‌‌داشت. سیستم پیش‌برنده ما را هیجان‌زده می‌کند و اشتیاق به انجام کار را ایجاد می‌کند و برعکس سیستم بازدارنده با تولید ترس و احتیاط انسان را منزوی خواهدکرد. با انجام تمرین‌های مستمر می‌توان ذهن را برای متوقف کردن سیستم بازدارنده آماده‌کرد و به‌جای کنترل ترس ، جنس آنرا به هیجان مثبت تبدیل کرد. برای رسیدن به‌این آمادگی ،تصویرسازی از محل و نحوه سخنرانی و همچنین پایان کار که توام با رضایت مخاطبین است می‌تواند ضمانت کار شما باشد.

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به فرزاد عالی‌نسب می‌باشد. این سایت در زمینه آموزش بهبود فردی و تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.