1397/07/24

پنج پاسخ به ارتباط ترس از شکست

 

ترس از شکست یکی از بزرگترین دلایلی است که افراد آرزوهایشان را فراموش می‌کنند و رویاهایشان را زیر خاک دفن می‌کنند .همیشه در زندگی افراد چیزهایی برای ترسیدن وجود دارد . ترس از مرگ ، ترس از ارتفاع ، ترس از حیوانات ، ترس از تغییر ، … و ترس از عدم موفقیت در زندگی .
من فرزاد عالی نسب در این مقاله شما را با آسیب های سهمگین ناشی از ترس از شکست آشنا می‌کنم و به پنج سوال مهم در خصوص تاثیر ترس بر موفقیت و یا رابطه ترس و شکست پاسخ می‌دهم.
ترس از شکست

ترس از شکست

سوال اول: آیا ترس بر جسم ما اثر می‌گذارد؟
کشنده‌ترین نیرویی که انسان را دچار مرگ می‌کند ترس است .دانشمندان پی برده‌اند که ترسیدن باعث سمی‌شدن خون انسان می‌گردد و هضم غذا را مشکل می‌کند. ترس مانع فعالیت دقیق مغز و بدن می‌شود و بطور‌کلی سیستم گردش خون را مختل کرده و از این طریق به بدن ما آسیب جدی وارد می‌کند. ترس از شکست نیز چنین اثری دارد.

 

 

سوال دوم : تاثیر ترس بر روح و روان انسان چگونه است؟
همانطوریکه ملاحظه کردید ترس چه اثر مخربی بر جسم انسان دارد . از آنجاییکه جسم و روح انسان دو جز وجودی انسان هستند عملا می‌توان دریافت ترس بر روح و روان ما نیز تاثیر گذاشته و با کاهش فعالیت جسمانی ، انسان را دچار سستی و نا امیدی می‌کند و اینچنین انسانی با تمام وجود به استقبال شکست می‌رود. ترس موجب پریشانی و استرس شده و سعادت انسان را از او سلب می‌کند. ترس از شکست ، شکست را در پی خواهد داشت.

 

 

سوال سوم: آیا بین ترس و شکست رابطه‌ای وجود دارد؟
ترس و نگرانی انسان را ضعیف و ناتوان می‌کند و رنج او را افزایش می‌دهد.
ترس باعث از بین رفتن پشتکار می‌شود و حس پیشرفت را از انسان  می‌گیرد و در نتیجه مانع بزرگ موفقیت است و عامل اصلی شکست. زیرا ترس ویژگی‌های مثبت اخلاقی را از بین می‌برد و با شک و تردیدی که در وجود انسان تزریق می‌کند . با ترس از شکست عملا فلج ذهنی در انسان رخ می‌دهد و این بزرگترین خیانتی است که انسان را از امتحان فرصت‌هایی که می‌تواند داشته باشد محروم می‌کند و قدرت ریسک پذیری را می‌گیرد.

 

سوال چهارم : چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؟
ترس  زاییده ذهن انسان  است چرا که مغز انسان همواره موظف است جان او را در برابر خطرات احتمالی محافظت کند. برای غلبه بر ترس باید متوجه شویم از چه چیزی می‌ترسیم و همچنین بدانیم که خطرات احتمالی تحقق پیدا کنند یا نکنند ترس فعلی شما به جز اتلاف وقت و کاهش نیروی معنوی و بدنی شما چیزی نصیب‌تان نخواهد کرد .  بنابراین  خود  را  در  معرض  هر  چه که  از آن می‌ترسید قرار دهید تا بر ترس غلبه کنید. با حفظ آرامش خود و با آغوش باز به استقبال نا شناخته‌ها بروید.

 

 

سوال پنجم: چه رابطه‌ای بین ترس و سایر احساسات وجود دارد؟
ترس یک احساس است و تمامی احساسات حاصل ذهن و تفکرات است . ترس از کمبود عشق و آگاهی سرچشمه می‌گیرد.آنچه که موجب احتیاط به هنگام عبور از خیابان می‌شود عشق و میل ما به زندگی است. ترس از مرگ نتوانسته‌است انسان را از کشت‌وکشتار و ظلم‌وستم رهایی سازد  اما عشق چرا. ترس موجب بروز احساسات منفی دیگری از قبیل کینه و انتقام و خشم می‌شود .
با بروز خشم در اثر ترس رفتارهای وحشیانه و کج خلقی وارد زندگی انسان می‌شود و عملا زندگی مادی و معنوی انسان را هدر داده و نابود می‌کند.
و نکته‌ آخر اینکه ترس جزئی از غرایز انسان نمی‌باشد و همیشه و در همه‌حال تصوری در ذهن است که وقوع نیافته و اغلب نیز به وقوع نمی‌پیوندد. ترس خوب و منطقی نیز وجود خارجی نداشته و همه ترس‌ها سفیر شیطان هستند.
پس به جای ترس ، عشق و آگاهی را وارد زندگی‌مان کنیم تا به تعالی معنوی و مادی دست یابیم.

تمامی حقوق این سایت متعلق به فرزاد عالی‌نسب می‌باشد. این سایت در زمینه آموزش بهبود فردی و تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.